Ayran Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024

Ayran Kaç Kalori?

Ayran Kaç Kalori, Ayran dünyanın en sağlıklı içeceklerinden birisidir. Ayran neredeyse milli içeceğimiz olmuştur ne yazık ki günümüzde çıkan meyve suları ve asitli içecekler ikinci planda kalmasına neden oluyor. Ayran bir süt ürünü olmasından dolayı protein açısından çok zengin bir içecektir. Ayran hemen hemen her yemeğin yanında içilebilen bir içecek olmakla beraber vücudumuzun direncini artırır, ayran vücudun kaybettiği su ve mineralleri geri kazandırmak ve vücuda ferahlık vermesi açısından oldukça güzel bir içecektir, özellikle yazın sıcak aylarında çok faydalıdır.

Ayran tüketirken hazır pastörize ayranlar yerine evde kendi yaptığımız yoğurttan elde edeceğimiz ayran daha sağlıklıdır. Fakat hazır ayran tüketmek zorunda kalıyorsak daha çok light olanları tüketmekte fayda vardır. Ayranın bugüne kadar herhangi bir zararına rastlanmamış olmakla beraber zayıflamak amaçlı da kullanılmaktadır. Evde yaptığımız ayranı yoğurtun yağsız tarafından kullanabiliriz kilo sorunu olan kişiler için. Ayranın süt ürünü olduğunu biliyoruz, bir bardak ayran yarım bardak süte eş değerdedir, bunun için çocuklarımızda süt içme alışkanlığı yoksa bunun yerine ayranı kullanabiliriz.

Evde yapılan ayranın kalorisi düşüktür. Hatta diyet listelerinde ayran bulunmaktadır. Düzenli olarak günde iki bardak ayran içimi karın bölgesindeki yağları eritmektedir.

Ayranın içerisinde kalsiyum, fosfor ve diğer vitaminleri barındırdığı için oldukça zengin bir içecektir. Sigara içenler ve kimyasal maddelerle uğraşan kişiler için özellikle içilmesi çok iyidir. Ayran vücuttaki toksinleri ve mikropları dışarı atmaktadır. Sindirim sistemini çalıştırır.

Ev yapımı normal yağlı yoğurtla yapılan bir bardak yani 200 gram ayranda 72 kalori yağsız yoğurtla yapılan 200 gram yani bir bardak yoğurtta 53 kalori bulunur. Bunun yanı sıra hazır pastörize ayranlar da ise daha fazla kalori bulunuyor. Pastörize normal bir bardak (200 ml) 76 kalori, bir bardak light ayranda (200 ml) 54 kalori bulunmaktadır.

Ayran Kaç Kalori? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Ayran Diyeti Listesi

Ayran Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Naneli Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Yağsız Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Yağsız Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Sıcak Ayran Aşı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sıcak Ayran Aşı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bulgurlu Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bulgurlu Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Kürü Tarifi ve Malzemeleri