Ayran Aşı Çorbası Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024

Ayran Aşı Çorbası Kaç Kalori?

Ayran aşı çorbası kaç kalori: Ayran aşı çorbası çok faydalı ve kalorisi düşük olduğu kadar aynı zamanda bakliyat grubundan olduğu için lif açısından yüksek besin değerindedir. Kalori açısından düşük ve lifli besin olduğundan birçok diyet yapan insanların tercih ettiği besin türünden biridir. Doğu ve güneydoğu bölgelerinin sıcak günlerinin soğuk, serinleten bulunmaz besin kaynaklarından biridir. Günümüzde ise kalorisi düşük diyet yemekleri olarak gündeme geliyor. İçeriğindeki besin değerinden hem tokluk hissi vermesi ve bağırsak çalıştırması açısından bulunmaz bir nimettir. Son zamanlarda ayran aşı çorbasının detoksu ve diyeti gündemdedir. Kalori değeri açısından düşük olmakla beraber ekmek tüketimi ve üzerine yağ ilave edilmediği taktirde daha sağlıklı besin kaynağıdır. Formunu koruyan insanlar daha iyi bilirler ki normalinden fazlası tüketildiğinde her zaman kilo yapma özeliği taşır. Diyet yapanlar porsiyonlarını küçük tutarak ve diyetisyenlerine danışarak tüketim yaptıklarında daha sağlıklı bir şekilde kilo vereceklerdir.

Bir porsiyon ayran aşı kaç kalori: Ayran aşı çorbasının küçük bir kasesi 100 gramdır. Bu da yaklaşık 172 kaloriye eşdeğerdedir. Kepçe olarak bakıldığı taktirde bir kepçe 172 kalori demektir. Yarım kepçe olarak tüketildiği taktirde 86 kalori olarak tüketilmiş olur. Bir kâse ayran aşında karbonhitrat 18.1 (G), protein 5.6 (G), yağ 8.7 (G) değerindedir. Ayran aşı çorbası hem kalorisinin düşük olmasından hem de sıcak yaz günlerini serinlettiğinden ideal bir çorbadır. Ayran aşı çorbasının içindeki diğer besin değerleri de bu şekildedir; karbonhitrat (G) 18.1, protein (G) 5.6, yağ (G) 8.7, sodyum (Mg) 44.3, kolesterol (Mg) 30.4, potasyum (Mg) 244.3, kalsiyum (Mg) 118.1, vitamin c (Mg) 6.3, vitamin A (Mg) 124.7, demir (Mg) 1.1 degerindedir. Bütün yiteceklerde olduğu gibi ayran aşında da fazla yenildiği taktirde kilo yapar. Bu yüzden porsiyonlar küçük tutulmalıdır.

Ayran aşı detoksu: Sadece iki kilo fazlanız varsa iki gün ayran aşı detoksu yaparak iki kilo verilebilir. Özel gün için vermeniz gereken iki kilo fazlanızı iki günlük ayran aşının özel kürünü uyguluyarak verebilirsiniz. Son derece sağlıklı olan kültürümüzün içeceği olan ayranla sağlığınızı bozmadan diyet yapmış olacaksınız. Aynı zamanda vücuttaki suyu atmadan yağ yakımını sağlayacaktır. Sık ara öğünlerle aç kalmadan zayıflayabilirsiniz. Sabah kahvaltıda bir tane haşlanmış yumurta, az yağlı kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, bir dilim kepek veya çavdar ekmeği, domates ve salatalıkla kahvaltı yaptıktan sonra ayran aşı detoksunu 2 saatte 1 tüketebilirsiniz. İki gün boyunca kahve içilmemelidir. Bu arada en az iki litre su içilmelidir. Ayran aşı detoksunu uygularken bitki çayı veya yeşil çay içilebilir.

Ayran aşı detoksu tarifi: Az yağlı yoğurttan ayran yaparak içine dört kaşık haşlanmış buğday, dört kaşık haşlanmış nohut, bir tane veya iki tane salatalık rendeleyerek. Bir tutam kuru nane ve isteğe göre baharat ekleyebilirsiniz. Bu ayran aşı 2 saatte 1, iki gün boyunca içilir. Aynı zamanda iki litre su içilmelidir. Ayran aşı detoksu sırasında kesinlikle kahve içilmemelidir. İki günden fazla yapılmamalı ve ayda bir kez yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Ayran Diyeti Listesi

Ayran Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pirinçli Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Ayranlı Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Ayranlı Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Ayranlı Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Ayranlı Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ayranın Faydaları Nelerdir?

Ayranın Faydaları Nelerdir?