Ayran Çorbası Diyeti Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Ayran Çorbası Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Ayran çorbası diyeti, sadece 2 gün süreyle uygulanan bir diyettir. Eğer kilonuz fazlaysa bunu ayda 2 defa, kilonuz fazla değilse ayda 1 defa 2 gün süreyle uygulayabilirsiniz. Ortalama fazla kilolarınıza bağlı olarak 2 günde 900-1500 gram arasında kilo verebilirsiniz. Bu diyet bir anlamda vücudunuz için detoks etkisi yapacaktır. Ancak ayran çorbası diyeti vücudunuzdaki sadece ödemi giderir. Yağ yaktırması söz konusu değildir.

Ayran çorbası diyeti nasıl uygulanır?

Diyeti uygulamaya sabahları 09.00 ile 10.00 arası kahvaltı ederek başlıyorsunuz. Kahvaltıda tüketeceğiniz besinler ise;
  • 1 adet haşlanmış katı yumurta
  • 1 dilim kepekli ekmek
  • Salatalık, domates ve beyaz peynir
Kahvaltının ardından saat 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.00'de yani 2 saatte bir hazırladığınız ayran çorbasını 1 kâse olarak içiyorsunuz. Böylece 6 öğünü sadece ayran çorbası içerek geçiriyorsunuz. Diyetin birinci gününde ve ikinci gününde beslenmeniz bu şekilde oluyor. Belirttiğimiz gibi ayran çorbası diyeti sadece 2 gün süreyle uygulanmalıdır. Bundan daha fazla devam ettirilmesi sağlık açısından oldukça zararlıdır. Detoks etkisi yapacak bu diyetle kısa sürede vücudunuzdaki ödemden de kurtulmuş oluyorsunuz.

Ayran çorbası diyeti için hazırlanacak çorba malzemeleri
  • 4 yemek kaşığı kuru nohut
  • 4 yemek kaşığı kuru bulgur
  • 4 yemek kaşığı yeşil mercimek
  • 500-650 gram arası yağsız yoğurt ya da light yoğurt
Ayran çorbası nasıl yapılır?

Öncelikle bulgur, nohut ve yeşil mercimeği bir gece önce ıslatın. Ertesi gün bakliyatları ayrı ayrı haşlayın. Bunun için düdüklü tencerede kullanabilirsiniz. Daha sonra bütün bakliyatları yoğurtla birlikte iyice karıştırın. Buna ayran kıvamına gelecek şekilde su ilave ederek karıştırın. Çorbanın kıvamını kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Çorbaya sadece nane gibi baharatlar ilave edebilirsiniz. Tuz ilave etmeniz ise yasak. Verdiğimiz malzemelerle size sadece 1 günlük ayran çorbası çıkar. Ayran çorbası diyeti 2 gün süreyle yapıldığından malzemelerin ölçülerini 2 katına çıkarak çorbayı yapabilir ya da dilerseniz günlük taze olarak yapabilirsiniz.

Ayran çorbası diyeti sırasında kafeinli içecekler ve meyve yemeniz yasak. Sadece yeşil çayı şekersiz olarak içebilirsiniz. En önemli husus ise her gün en az 2 litre su içmenizdir. Su ödemin atımında size en önemli desteği verecektir.

Ayran Çorbası Diyeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ayran Diyeti Listesi

Ayran Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tuzlu Ayran Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuzlu Ayran Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayranın Faydaları Nelerdir?

Ayranın Faydaları Nelerdir?

Maden Sulu Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Maden Sulu Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Aşı Diyeti Nasıl Yapılır?

Ayran Aşı Diyeti Nasıl Yapılır?

Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri