Ayran Detoksu Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Ayran Detoksu Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Detoksu, uzmanlar tarafından sadece 2 gün boyunca uygulanması ve ayda 1 kereden fazla yapılmaması tavsiye edilen bir yöntemdir. Ayran detoksunun ilk gününde mevcut kilonun yaklaşık %75'i verilirken, ikinci gün bu oran %25'e iner. Ayran detoksu uygulanırken günde 2-2,5 litre kadar su içilmesi vücudun temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bu 2 günlük süre içerisinde çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden mümkün oldukça uzak durulması gerekir. Çay içme alışkanlığı olanlar günde 1 fincan olmak üzere yeşil çay tüketebilir. Detoks boyunca yağ, şeker ve tuz kullanımı yasaktır.

Ayran Detoksu İçin Kahvaltısı

Bu kahvaltı hafif bir kahvaltı olup önerilen miktarlardan az ya da çok tüketilmemelidir. Sabah kahvaltıları için 1 kibrit kutusu büyüklüğünde az yağlı beyaz peynir, domates ve salatalık, 1 adet orta boy haşlanmış yumurta ve 1 ince dilim tahıllı ekmek önerilir. Kahvaltının çok geç saatlere kalmaması ve en geç sabah saat 10'a kadar yapılması gereklidir. Kahvaltıdan sonra akşam 20'ye kadar her 2 saatte bir ayran detoksuna özel olarak hazırlanan ayran çorbası tüketilir. Ayran çorbasının porsiyonları küçük kaseler şeklinde olmalıdır ve çorba soğuk olarak tüketilmelidir.

Ayran Detoksu Çorbası Nasıl Hazırlanır

Hazırlanan ayran detoksu çorbası iki günlüktür. 8 yemek kaşığı nohut ve 8 yemek kaşığı buğday ayrı ayrı haşlanır ve bir kenarda beklemeye alınır. 2 adet orta boy salatalık yıkandıktan sonra kabukları soyulmadan rendelenir. 1,5 kilo yağsız yoğurttan 4 litre ayran hazırlanır. Hazır ve yağlı yoğurtlar kesinlikle tavsiye edilmez. Hazırlanan ayranın içerisine nohut, buğday ve salatalıkları ekledikten sonra tüketilebilir. Ayran içerisinde kesinlikle tuz olmamalıdır. Tuzun haricinde istenilen baharatlar eklenebilir. İlk çorba kahvaltıdan 2 saat sonra içilmelidir. Örneğin sabah saat 10'da kahvaltı yapılmışsa saat 12'de ilk çorba içilebilir. Daha sonra saat 14, 16, 18 ve 20 olarak tüketilebilir. En geç akşam saat 21'de tüketilebilir. 21'den sonra başka herhangi bir içecek ya da yiyecek yenmemelidir. Yağsız yoğurt tüketmenin faydası vücuttaki yağlarının %65 oranında ve özellikle göbek bölgesinde bulunan yağların ise %81 oranında azalttığı saptanmıştır.

Ayran Detoksunda Kilo Kaybı

Ayran detoksunun en büyük özelliği yağ yakıcı olması ve vücuttan yağ atımına destekleyici olmasıdır. O nedenle bu 2 günlük sürede vücuttan su yerine sağlıklı olarak yağ atılır. Yaklaşık 2 saatte bir içilen detoks çorbası sayesinde açlık hissi çok fazla hissedilmez. Aç kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Yaşanacak olan kilo kaybı yaş, kilo ve metabolizma hızı gibi etkenler sebebiyle kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Tüm bunların yanı sıra ortalama olarak 2 gün boyunca uygulanan ayran detoksu sonucunda 1,5-2 kilo kadar zayıflama görüldüğü tespit edilmiştir.

Ayran Detoksu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayran Aşı Çorbası Kaç Kalori?

Ayran Aşı Çorbası Kaç Kalori?

Köfteli Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Köfteli Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Buğdaylı Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Buğdaylı Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Diyeti Listesi

Ayran Diyeti Listesi