Tuzlu Ayran Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Tuzlu Ayran Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuzlu ayran tansiyon, ilişkisi toplumda kolayca kurulmuş bağlardan biridir. Sıcakların bedende su ve tuz kaybına neden olduğunu vurgulayan, fazla sıcakların bedende yarattığı su ve tuz kaybının neden olduğu kan basıncı düşüklüğü sorununun tedavi yöntemi tuzlu ayran içmek değildir. Çünkü vücuda fazla tuz girişi bu defa de kan basıncını yükselterek kalbin yükünün artmasına yol açar. Kan basıncı da kalbin önündeki en önemli engeldir. Sıcak olan havalarda bilhassa kalp hastalarının sıvı/akışkan alımlarına çok fazla uyarı etmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar fazla terleme, kan basıncını düşürme ya da güneş çarpması yöntemiyle kalbe berbat tesir yapabilir. Bu sebeple de kalp hastalarımıza fazla sıcaklarda çıkmamaları tavsiye ediliyor.

Tansiyon düşmesinin kalp hastalarında kalbin beslenmesinin bozulmasına neden olduğunu vurgulayan uzmanlar sıcaklarda su ve tuz alımına uyarı edilmesi gereklidir. Uzmanlar kalp hastalarına tuzlu yesinler demiyoruz fakat, su alımlarına ve bilhassa de sebze meyve yemeye özen göstermelidirler. Gündelik su alımı da terleme miktarına yönelik olmalıdır. Bunun amaçlı de su ve sulu gıdalar tüketilmeli. Karpuz benzeri bol sulu meyveler tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Düşük kan basıncı, diğer ismiyle "Hipotansiyon" benzer fazla tansiyonda olduğu benzeri önemli sıhhat meselelerine neden olabilmektedir. Düşük tansiyonun öncelikli semptomları fazla baş dönmesi ve birtakım vaziyetlerde bayılmadır. Düşük tansiyonun başlıca sebebi eksik ve düzensiz beslenme olarak gösterilirken birtakım diğer sıhhat sorunları kan basıncı değerlerinin normalin altında çıkmasına neden olabilmektedir. Şayet hipotansiyon diğer rahatsızlık sebebiyle görülmüyorsa sodyum ve B12 vitamininden zengin bir beslenmeyle semptomları indirilebilir.

B12 ve Folik Asit: Eksik B12 vitamini ve folik asit alımı semptomları içinde düşük tansiyonunda olduğu anemi hastalığına yol açabilmektedir. Kan hücresinin gelişimi amaçlı yaşamsal önem taşıyan B12 vitamini midede protein ile birleşir ve kanla emilir.

Tansiyon düştüğünde çok fazla başka semptomlar gösterebilir. En önemli kan basıncı azalması baş dönmesi, uyuklama veya ani şuur kaybı benzeri tablolarla karşımıza çıkabilir. Şayet kan basıncı düşmesine ilişkili bayılma olduysa bu kişilere çabuk bir biçimde pozisyon verme gereklidir. Unutmamak gereklidir ki beyine giden kan ölçüsü ani olarak azalıyorsa bu tansiyondan kaynaklı oluşmuş olabilmektedir. Bu nedenden ötürü vücudumuzda yer alan atıl kan bacaklarda ve kollarda olduğu amaçlı bayılan kişiyi sırt üstü yatırıp ayaklarını ve kollarını yukarıya kaldırmak o bireyin kısa zamanda bilincini toparlamasını ve kan basıncının normal değerlerine gelmesini sağlayacaktır. Pozisyonu düzeltince kişi kendine geliyorsa bu kan basıncı düşmesine ilişkili bayılma diyebiliriz. Ama kişi tansiyonunun düştüğünün farkındaysa ve bayılmadı ise o bireyin de anında uzanması, düz olacak biçimde yatması şiddetle önerilir.

Tuzlu ayran içmenin düşük tansiyona faydalı geldiği söylenir ama bu varsayım yanlıştır. Tuzlu ayran içince tansiyonun anında yükselmesi benzeri durum mevzu bahis değildir. Üstelik verilmesi sorun dahi doğurabilir. Unutmayalım ki kan basıncını düşen kişi esasında fazla kan basıncı hastası da olabilmektedir. Vermiş olduğumuz tuzlu ayran bu çeşit kişilerde önemli sıkıntılara neden olabilmektedir. Başka bir deyişle tuzlu ayrandan uzak durmamız gereklidir. Şayet yemeyle, içmeyle ilgili ilişkili olan sorun, aç kalmakla oluştuysa, kişi sıvı/akışkan almadığı amaçlı geliştiyse ve hastanın bilinci açık ise bu vaziyetlerde oral bir şeyler verilebilir. Bunun haricinde hiçbir zaman ağız yolu ile bir şeyler yedirilip içirilmeye çalışılmamalıdır. Bu vaziyette 112 aranarak ambulans ekibini çağırmalıyız. Onlar gelerek damar yolları ile birtakım sıvılar verme suretiyle kan basıncını normal değerlerine çekmek amaçlı rehabilitasyona başlar.

Tuzlu Ayran Tansiyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Editörün Seçtiği

Ayran Kaç Kalori?

Ayran Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Soğuk Ayran Aşı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Soğuk Ayran Aşı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yağsız Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Yağsız Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Aşı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Aşı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Ayranlı Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Ayranlı Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Ayran Tarifi ve Malzemeleri