Yağsız Ayran Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Yağsız Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Yağsız ayran, Ayran, yoğurt, su ve tuzdan yapılan ve yaz kış tüketilen soğuk içecektir. Birçok yemeğin yanında lezzetle tüketeceğiniz bu içecek hem doğal hem katkısız hem de evlerimizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir içecektir. Çok eski tarihlerden beri yemeklerimizin yanında kullandığımız bu içecek sütün yoğurda yoğurdun da ayrana dönüştürülmesi oluşan bir içecektir. Özellikle köy gibi kırsal yerlerde yazın yoğun bir şekilde tüketilen ayran o dönemlerde ve halen sütün en saf halinden yapılır o yüzdende hayvanın bütün besin değerini içinde barındırır. Bu besinlerden bir tanesini de içeriğindeki doğal yağ oranıdır. Şimdilerde her ne kadar fabrikasyon sütler artsa da çoğu insan halen doğal süt tüketimi yapıyor gelişen dünyada sütün, yoğurdun olduğu gibi ayranında yağsız olanını üretmiştir ve hazır paketlerde satışını yapmaktadır.

Özellikle diyet yapmak yani kilo vermek isteyenler için hazırlanan bu yağsız ayran aynı şekilde çeşitli rahatsızlıklardan dolayı hayatı boyunca diyet yapacak insanlarında tükettiği bir içecek olmuştur. Ayranın iki şekilde üretimi yapılır, bunlardan birincisi ayran sütüne su ilave ederek olur. Diğeri de yoğurda su ilave ederek olur. Her iki türde de tüketici açısından hiçbir fark yoktur. Lezzeti de içerdiği besin değeri de değişmez. Ayranın tadı kullanılan yoğurdun içeriğindeki bakteri miktarı viskosite miktarı, aroma bileşenleri, mikro yapısı ve sütün kuru madde miktarı belirler.

Yağsız ayranın, içerisinde bulunan mineraller, fosfor kalsiyum, protein, B2, B12 ve B1 vitaminleridir. Ancak yapılırken içeriğine tuz konması yapısında değişikliklere sebep olmaktadır. Ayran üç çeşit olarak üretilmektedir.

Bunlar
  • Tam yağlı ayran,
  • Yarım yağlı ayran
  • Yağsız ayran,
Ayranlar, iki şekilde üretim tekniği ile yapılır bunlardan birisi uzun ömürlü, diğeri ise kısa ömürlü şeklindedir. Yağsız ayranda diğer ayranlar gibi iki şekilde de üretilebilir. Geleneksel olarak üretilen ayranlar da çıkabilecek her türlü olumsuzluk riskine göre bu çeşitlendirme yapılmıştır.

Ayranın hazır paketlerde yapılırken dikkate alınması gereken hususlar
  • Beyaz olması,
  • Su ile çözünürlüğünü de berraklığı olmalı,
  • İçeriğine yabancı maddeler eklenmemeli,
  • Bakteriyolojik değerleri uygun olmalıdır.
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yağsız ayran genellikle kilo problemleri ya da sağlık problemleri yaşayan insanların tercih ettiği bir içecektir. Bunun dışında ise sporcular vücutlarına girecek yağ oranını dengelemek içinde tüketir. Ayrıca ayranda bulunan yağın sağlıksız olduğu düşünüp yağsız ayran içenlerde vardır. Benim düşüncem doğal üretilen ve tüketilen her şey kararında sağlıklıdır. Yeter ki abartmadan sağlığımızın dengesini bozacak kadar tüketmeden bütün içecek ve gıdalardan bedenimiz yararlansın.

Yağsız Ayran Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Kaç Kalori?

Ayran Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayranın Faydaları Nelerdir?

Ayranın Faydaları Nelerdir?

Ayran Aşı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Aşı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Maden Sulu Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Maden Sulu Ayran Tarifi ve Malzemeleri

Tuzlu Ayran Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuzlu Ayran Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayran Çorbası Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Ayran Çorbası Diyeti Tarifi ve Malzemeleri